CAT6 Ethernet Cable 10 Pack 10ft Snagless RJ45 U/UTP 24AWG
CAT6 Ethernet Cable 10 Pack 10ft Snagless RJ45 U/UTP 24AWG
Upgrade your networking experience with the StarTech.com CAT6 Ethernet cable kit. Perfect for home or office use, these cables provide reliable, high-speed connections for all your devices.
Ideal for gaming, streaming, or everyday internet use, you can count on the 24 AWG copper wire to deliver efficient signal quality. With snagless RJ45 connectors, you’ll enjoy hassle-free connections that won’t damage your ports.
- Length: 10 ft. (3.048 m)
- Cable Type: CAT6 U/UTP
- Connectors: Snagless RJ45
- Wire Gauge: 24 AWG Copper
- Pack: 10 cables
- ETL Verified
- Color: Gray
Available stock: 16
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Cable length | 3.048 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Molded cable boot | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 151 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 460 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 1.5 kg |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |

