CAT6 Ethernet Cable 10ft Blue 250MHz 100W PoE Snagless Networking Cable
CAT6 Ethernet Cable 10ft Blue 250MHz 100W PoE Snagless Networking Cable
Enhance your network connectivity with the StarTech.com 10ft CAT6 Ethernet Cable. Perfect for home and office use, this reliable cable ensures fast and secure data transmission.
Designed for high performance, this 10ft CAT6 cable supports gigabit speeds and is ideal for connecting your devices to routers, switches, and more. Its snagless design with strain relief prevents damage, making it perfect for both temporary and permanent installations.
- Length: 10ft (3.05m)
- Type: CAT6 Ethernet Cable
- Bandwidth: 250MHz
- Power over Ethernet (PoE): 100W compatible
- Connector Type: RJ45
- Design: Snagless with strain relief
- Usage: U/UTP (Unshielded Twisted Pair)
Available stock: 142
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Cable length | 3.05 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, ETL, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 132.7 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 141.7 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |

