CAT6 Ethernet Cable 100ft StarTech.com 650MHz PoE Snagless Blue
CAT6 Ethernet Cable 100ft StarTech.com 650MHz PoE Snagless Blue
Enhance your network performance with the StarTech.com CAT6 Ethernet Cable, perfect for connecting your devices efficiently.
This 100ft Ethernet cable offers robust connectivity for your home or office, providing stable and fast data transfer with a bandwidth of up to 650MHz.
- Length: 100ft (30.5 m)
- Type: CAT6 U/UTP Ethernet Cable
- Bandwidth: 650MHz
- Power over Ethernet (PoE) support: 100W
- Connector Type: RJ45
- Color: Blue
- Features: Snagless design and strain relief
- Compliance: Fluke tested, UL certified, TIA standards
Available stock: 9
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Cable length | 30.5 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Nylon/Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.2 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 255 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case length | 419 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 16 pc(s) |

