CAT6 Ethernet Cable 6in Pink Snagless 100W PoE 28AWG RJ45
CAT6 Ethernet Cable 6in Pink Snagless 100W PoE 28AWG RJ45
Enhance your networking setup with the StarTech.com 6in Pink Slim CAT6 Ethernet Cable. Designed for efficient data transmission, this cable is perfect for connecting devices with ease.
Whether you're setting up a home office or need an ideal solution for your entertainment system, this snagless cable ensures durability and reliability. With 100W PoE support and individually tested performance, you can trust that your connections are secure and efficient.
- Length: 0.2 m (6 in)
- Category: CAT6
- Color: Pink
- Standard: 100W Power over Ethernet (PoE)
- Cable Type: Snagless U/UTP with 28AWG pure bare copper wire
- Connector: Slim RJ45 with strain reliefs
Available stock: 556
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Pink |
| Cable length | 0.2 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable shape | Round |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| AWG wire size | 28 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 250 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 90 W |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 3.6 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 51.9 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 250 mm |
| Products per master (outer) case | 280 pc(s) |

