50ft Slim CAT6 Ethernet Cable Green Snagless U/UTP 100W PoE
50ft Slim CAT6 Ethernet Cable Green Snagless U/UTP 100W PoE
Enhance your connectivity with the 50ft Slim CAT6 Ethernet Cable by StarTech.com. This high-performance cable is designed to deliver reliable network connections for both home and office use.
Ideal for powering devices with 100W Power over Ethernet (PoE), this snagless cable minimizes the risk of accidental disconnection, ensuring your network remains stable. Whether you are streaming, gaming, or doing business online, this cable provides the speed and reliability you need.
- Length: 50ft (15.2 m)
- Color: Green
- Cable Type: Slim CAT6 U/UTP
- Power: 100W PoE
- Wire Gauge: 28AWG Bare Copper
- Connector: Slim RJ45
- Fluke Tested for quality assurance
Available stock: 1166
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Cable length | 15.2 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable shape | Round |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| AWG wire size | 28 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 250 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+, PoE++ (4PPoE) |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 90 W |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 3.6 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 270.8 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 250 mm |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |

