Cat6 Ethernet Cable 1ft Green Slim 100W PoE RJ45 U/UTP
Cat6 Ethernet Cable 1ft Green Slim 100W PoE RJ45 U/UTP
You can enhance your networking setup with the StarTech.com 1ft Green Slim CAT6 Ethernet Cable. This cable is designed for high-speed data transfer and is perfect for connecting your devices in tight spaces.
With its snagless design, this cable minimizes interruption and is suitable for use in various settings. The pure bare copper wire construction ensures optimal performance, while the 100W PoE capability means you can power devices without additional power sources.
- Length: 1ft (0.3 m)
- Color: Green
- Category: CAT6, U/UTP
- Gauge: 28AWG
- Capable of 100W Power over Ethernet (PoE)
- Material: Pure Bare Copper Wire
- Connector: Slim RJ45 with Strain Reliefs
- Individually Tested for reliability
Available stock: 3128
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Cable length | 0.3 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable shape | Round |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| AWG wire size | 28 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 250 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 90 W |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 3.6 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |

