CAT6 Ethernet Cable 10ft Pink Slim Snagless 100W PoE UTP
CAT6 Ethernet Cable 10ft Pink Slim Snagless 100W PoE UTP
Experience reliable connectivity with the StarTech.com 10ft Pink Slim CAT6 Ethernet Cable. Ideal for your home or office, this cable delivers impressive performance with support for 100W Power over Ethernet (PoE).
Designed with a snagless feature and constructed from pure bare copper wire, this cable ensures excellent performance for high-speed networking applications. Its slim design and strain reliefs make it perfect for tight spaces and cable management.
- Length: 10ft (3m)
- Color: Pink
- Category: CAT6
- 100W Power over Ethernet (PoE) support
- UTP (Unshielded Twisted Pair)
- 28AWG (American Wire Gauge)
- Individually tested for quality assurance
Available stock: 911
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Pink |
| Cable length | 3 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable shape | Round |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3bt |
| AWG wire size | 28 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 250 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 100 W |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 3.6 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |

