CAT6 Ethernet Cable 3ft StarTech 10Gbps 250MHz Black Low Smoke
CAT6 Ethernet Cable 3ft StarTech 10Gbps 250MHz Black Low Smoke
Upgrade your network connectivity with the StarTech.com 3ft CAT6 Ethernet cable. Designed for high-speed data transfer, this cable is ideal for both home and office use.
With its low smoke zero halogen (LSZH) construction, you can trust this cable to deliver not just performance but safety as well. Supporting 10 Gigabit speed at 250MHz, it's perfect for connecting various devices without compromising on quality.
- Length: 3ft (90cm)
- Standards: CAT6, ETL Verified
- Speed: 10 Gigabit
- Frequency: 250MHz
- Construction: Low Smoke Zero Halogen (LSZH)
- Connector: RJ45 UTP
- Gauge: 24AWG
- Color: Black
Available stock: 1666
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.9 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable shape | Round |
| Conductor material | Copper |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 6 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 39 cm |
| Pallet gross length | 29 cm |
| Pallet gross height | 29 cm |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |

