CAT6 Ethernet Cable 35ft 10G 250MHz PoE U/UTP RJ45 Black
CAT6 Ethernet Cable 35ft 10G 250MHz PoE U/UTP RJ45 Black
Enhance your internet connection with the StarTech.com 35ft CAT6 Ethernet Cable. Designed for reliable performance, this high-speed cable is perfect for streaming, gaming, and data transfer.
With a low smoke zero halogen (LSZH) jacket, this cable is not only durable but also safer for environments where reduced smoke and toxicity are crucial. Ideal for both home and office setups, this high-performance cable supports 10 Gigabit speeds and Power over Ethernet (PoE) capabilities, ensuring your connected devices receive both data and power seamlessly.
- Length: 35ft (10.7m)
- Type: CAT6 Ethernet Cable
- Performance: 10 Gigabit, 250 MHz
- PoE Support: 100W
- Design: Snagless with Strain Relief
- Color: Black
- Material: Low Smoke Zero Halogen (LSZH)
- AWG Specification: 24AWG
- UTP: U/UTP (Unshielded Twisted Pair)
- Connector: RJ45
Available stock: 1774
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 10.7 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Certification | ETL |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 6 mm |
| Weight | 393 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 255 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 403 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |

