CAT6 Ethernet Cable 25ft 10Gbps 650MHz Low Smoke Zero Halogen
CAT6 Ethernet Cable 25ft 10Gbps 650MHz Low Smoke Zero Halogen
Upgrade your networking experience with this 25ft CAT6 Ethernet cable, designed for high-speed data transmission. Perfect for professionals and home users looking to enhance their internet connection.
This Ethernet cable supports 10 Gigabit speeds and is engineered to handle up to 650MHz bandwidth, making it ideal for streaming, gaming, and large file transfers. The low smoke zero halogen (LSZH) material ensures safety in enclosed spaces.
- Length: 25ft (7.6m)
- Supports 10Gbps Ethernet Speed
- Bandwidth: 650MHz
- Low Smoke Zero Halogen (LSZH) design
- ETL Verified, 24AWG construction
- RJ45 connectors, Snagless design with Strain Relief
Available stock: 972
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 7.6 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor material | Copper |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Certification | ETL |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 6 mm |
| Weight | 279 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 289.7 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |

