3.5mm Male to Male Stereo Audio Cable 6ft Slim Black
3.5mm Male to Male Stereo Audio Cable 6ft Slim Black
Connect your devices seamlessly with the StarTech.com 6ft Slim 3.5mm Stereo Audio Cable. This high-quality audio cable is perfect for anyone looking to transfer audio between devices with ease.
Whether you're connecting your smartphone, tablet, or laptop to speakers or a stereo system, this cable provides crystal-clear sound quality. Its slim design makes it easy to carry around, making it ideal for both home and on-the-go use.
- Length: 6 ft (1.8 m)
- Connector Type: 3.5mm Male to Male
- Color: Black
- Type: Stereo Audio Cable
Available stock: 7764
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 1 | 3.5mm |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | 3.5mm |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 28 |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 3 mm |
| Weight | 25 g |
| Packaging data | |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 7 mm |
| Package weight | 30 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |

