DisplayPort 1.2 MST Hub 3-Port Video Splitter Dual 4K 30Hz Black
DisplayPort 1.2 MST Hub 3-Port Video Splitter Dual 4K 30Hz Black
Enhance your workspace with the StarTech.com 3-Port Multi Monitor Adapter. This versatile video splitter allows you to connect up to three monitors, giving you an extended desktop experience that makes multitasking a breeze.
Ideal for Windows PCs, this MST hub supports dual 4K monitors at 30Hz and a third 1080p display, enabling you to expand your view and increase productivity. Its sleek black design fits seamlessly into any setup.
- Connects up to 3 monitors using DisplayPort 1.2 technology
- Dual 4K resolution at 30Hz and 1x 1080p
- 0.19 m cable length for convenient placement
- Compact and durable plastic design
- ROHS compliant for environmentally-friendly use
Available stock: 9
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Video port type | DisplayPort |
| Video out | 3x DisplayPort |
| Video ports quantity | 3 |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Cable length | 0.19 m |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | ROHS |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Power | |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Input current | 0.5 A |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 3 A |
| Power consumption (typical) | 15 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 78 mm |
| Depth | 386 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 99 g |
| Packaging data | |
| Package width | 229 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 409 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Included power plug types | AU, EU, NA, UK |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Master (outer) case width | 340 mm |
| Master (outer) case length | 500 mm |
| Master (outer) case height | 230 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |

