DisplayPort 1.4 Multi Monitor Adapter 3x 4K Video Splitter StarTech
DisplayPort 1.4 Multi Monitor Adapter 3x 4K Video Splitter StarTech
Expand your visual workspace with the StarTech.com 3 Port Multi Monitor Adapter, perfect for enhancing your productivity while using multiple monitors. Ideal for both laptops and desktops, this video splitter supports dual or triple 4K displays.
Experience stunning visual quality and unparalleled multitasking capabilities, as this DisplayPort MST hub seamlessly connects up to three 4K monitors at 7680 x 4320 pixels each. It is specifically designed for Windows PCs, making it a reliable choice for your professional setup.
- Compatibility: Windows PCs only
- Input: 1 x DisplayPort
- Output: 3 x DisplayPort
- Maximum Resolution: 7680 x 4320 pixels (8K Ultra HD)
- Color: Black, Grey
- Material: Plastic
Available stock: 30
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Video port type | DisplayPort |
| Video out | 3x DisplayPort |
| Video ports quantity | 3 |
| Features | |
| Product colour | Black, Grey |
| Housing material | Plastic |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| HD type | 8K Ultra HD |
| Maximum refresh rate | 30 Hz |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 105 mm |
| Depth | 43 mm |
| Height | 14 mm |
| Weight | 55 g |
| Packaging data | |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 132 g |
| Packaging content | |
| Cables included | Micro-USB |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Technical details | |
| Maximum cable length | 2 m |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Master (outer) case width | 331 mm |
| Master (outer) case length | 470 mm |
| Master (outer) case height | 418 mm |
| Products per master (outer) case | 70 pc(s) |

