3 Port Mini PCI Express FireWire Card Adapter 1394 PCIe 1.1 Full-height Low-profile Black
3 Port Mini PCI Express FireWire Card Adapter 1394 PCIe 1.1 Full-height Low-profile Black
Upgrade your connectivity options with the StarTech.com 3 Port Mini PCI Express FireWire Card Adapter. Ideal for expanding your system's interface capabilities, it allows you to easily connect multiple FireWire devices.
This FireWire card adapter supports both full-height and low-profile installations, making it a versatile choice for various setups. With its PCIe 1.1 interface and Texas Instruments XIO2213B chipset, you can expect reliable performance and compatibility.
- Interface: PCIe 1.1
- Ports: 3 (2b 1a FireWire)
- Form Factor: Mini PCI Express
- Color: Black with stainless steel
- Chipset: Texas Instruments XIO2213B
Available stock: 3
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | PCIe |
| Output interface | IEEE 1394/Firewire |
| Expansion card form factor | Full-height / Low-profile |
| Expansion card standard | PCIe 1.1 |
| Firewire (IEEE 1394) ports | 3 |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Hot-swap | Yes |
| Features | |
| Chipset | Texas Instruments - XIO2213B |
| Data transfer rate (max) | 0.8 Gbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -54 - 150 °C |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2019 |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 30 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 4 mm |
| Weight | 91 g |
| Packaging data | |
| Mounting brackets included | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 175 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 198 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 280 mm |
| Master (outer) case length | 663 mm |
| Master (outer) case height | 202 mm |

