USB 3.2 Gen 1 Laptop Docking Station StarTech.com Wired Black
USB 3.2 Gen 1 Laptop Docking Station StarTech.com Wired Black
Transform your workspace with the StarTech.com laptop docking station, designed for seamless conference table connectivity. This docking station allows you to easily connect your laptop to a variety of peripherals, enhancing your productivity and simplifying your setup.
Ideal for business environments, this wired dock features USB 3.2 Gen 1 technology for high-speed data transfer, ensuring your devices are always connected with reliability. Whether you're in a meeting room or your home office, this port replicator streamlines your connections.
- Connection Type: Wired
- USB Standard: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
- Audio Ports: 3.5 mm jack
- Network Standards: IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u
- Data Transfer Rate: Up to 5 Gbit/s
- Color: Black
Available stock: 1190
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | No |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Performance | |
| Card reader integrated | No |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Power |
| UASP support | Yes |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Certification | CE, FCC, TAA, REACH |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 2 A |
| Output voltage | 20 V |
| Output current | 6 A |
| Power consumption (typical) | 60 W |
| Power plug type | Type N |
| Compatible power plug types | EU, UK, US |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 94 mm |
| Depth | 12 mm |
| Height | 61 mm |
| Weight | 588 g |
| Packaging data | |
| Package width | 211 mm |
| Package depth | 251 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 2.1 kg |
| Packaging content | |
| Mounting brackets included | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-B, USB Type-C to USB Type-C |
| AC adapter included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Number of screws | 12 |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case width | 273 mm |
| Master (outer) case length | 430 mm |
| Master (outer) case height | 246 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Chipset | DisplayLink - DL-6950, Genesys Logic - GL850G, Texas Instruments - TPS65982, Parade Technologies - PS176, VIA Labs - VL813, Realtek - RTL8153 |

