Mini DisplayPort to HDMI Adapter 1080p StarTech.com 0.13m
Mini DisplayPort to HDMI Adapter 1080p StarTech.com 0.13m
Connect your devices effortlessly with the Mini DisplayPort to HDMI Adapter by StarTech.com. This adapter is perfect for converting Mini DisplayPort or Thunderbolt signals from your Mac or PC to an HDMI monitor, display, or TV with stunning 1080p resolution.
Ideal for both personal and professional setups, this passive adapter ensures an easy connection that allows you to share content with clarity. Whether you are delivering a presentation or enjoying a movie, the compact 0.13m length provides versatility without clutter.
- Type: Mini DisplayPort to HDMI Video Converter
- Resolution: 1080p
- Length: 0.13m
- Compatibility: Mini DP or Thunderbolt 1/2 Mac/PC
- Connector: HDMI Type A (Standard), Male to Female
Available stock: 160
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable length | 0.13 m |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| HDMI version | 1.4 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| DisplayPort Content Protection (DPCP) | Yes |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Supported video modes | 1080p |
| Product colour | Black |
| Chipset | NXP Semiconductors PTN3361B |
| Supported audio channels | 7.1 |
| Plug and Play | Yes |
| Converter type | Passive video converter |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Certification | RoHS, CE, FCC |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 20 g |
| Width | 40 mm |
| Depth | 76.2 mm |
| Height | 15 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 17 mm |
| Package weight | 29 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 504 mm |
| Master (outer) case length | 332 mm |
| Master (outer) case height | 212 mm |
| Products per master (outer) case | 220 pc(s) |

