Molex Power Extension Cable 12in Male to Female 4-Pin
Molex Power Extension Cable 12in Male to Female 4-Pin
Enhance your PC build with the StarTech.com 12-inch LP4 Power Extension Cable, designed to extend your existing power connections easily and reliably.
This power extension cable is ideal for systems that need extra flexibility in the placement of power supplies or peripherals, ensuring your setup remains neat without sacrificing functionality.
- Length: 12 inches (0.304 m)
- Connector Type: Molex (4-pin) Male to Molex (4-pin) Female
- Connection Type: Straight
- Easy installation for optimal power distribution
Available stock: 846
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 0.304 m |
| Connector 1 | Molex (4-pin) |
| Connector 2 | Molex (4-pin) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | Multicolour |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Width | 244 mm |
| Depth | 304.8 mm |
| Height | 84 mm |
| Weight | 17 g |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 22 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

