10GBASE-LRM SFP+ Fiber Optic Transceiver Module 200m LC
10GBASE-LRM SFP+ Fiber Optic Transceiver Module 200m LC
Upgrade your network with the StarTech.com 10GBASE-LRM SFP+ module, designed for high-speed connections over multimode fiber. Ideal for businesses seeking reliable 10GbE performance.
This transceiver module is perfect for connecting HPE switches and routers, providing seamless integration and robust performance. With support for distances of up to 200m at 1310nm wavelength, it’s a great choice for data centers and enterprise networking.
- Compatible with HPE 1850, 2540, and 2930M switches
- Supports 10GBASE-LRM standards
- WiFi speeds up to 10,000 Mbit/s
- Range of 200m for multimode fiber connections
- Built-in digital diagnostics monitoring (DDM)
- LC connector type
Available stock: 32
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver standard | LRM |
| Maximum transfer distance | 200 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Fiber ethernet cabling technology | 10GBASE |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Hot-swap | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 145858878 h |
| Brand compatibility | HP |
| Compatible products | J9152A |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 1 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 58.4 mm |
| Depth | 13.9 mm |
| Height | 13.7 mm |
| Weight | 21 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 31 mm |
| Package weight | 50 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 90 mm |
| Master (outer) case length | 115 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Master (outer) case height | 31 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |

