Industrial 6 Port Gigabit Ethernet Switch StarTech 30W PoE+ Unmanaged
Industrial 6 Port Gigabit Ethernet Switch StarTech 30W PoE+ Unmanaged
Enhance your network's efficiency with the StarTech.com Industrial 6 Port Gigabit Ethernet Switch. Designed for rugged environments, this switch ensures reliable connectivity with Power over Ethernet (PoE) capabilities.
Ideal for industrial applications, this unmanaged switch supports multiple devices and can operate in extreme temperatures ranging from -40C to 75C. With DIN mountable options, it seamlessly integrates into various setups.
- 4 PoE RJ45 ports with 30W PoE+ support
- 2 SFP slots for added flexibility
- Gigabit Ethernet speeds (10/100/1000 Mbps)
- Full duplex mode for efficient data transmission
- Wall mountable and DIN mountable design
- Operating temperature: -40C to 75C
Available stock: 109
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Unmanaged |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3x |
| 10G support | No |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Data transmission | |
| Switching capacity | 12 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 9000 |
| Protocols | |
| Supported network protocols | CSMA/CD |
| Design | |
| Rack mounting | No |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium, Steel |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Power |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Wall mountable | Yes |
| DIN rail mounting | Yes |
| Safety | EN60950-1 |
| Performance | |
| Buffer size | 128 KB |
| Mean time between failures (MTBF) | 693764 h |
| Power | |
| Surge protection | Yes |
| Surge protection voltage | 2 kV |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 120 W |
| Other features | |
| Terminal block port | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 105 mm |
| Depth | 142 mm |
| Height | 43 mm |
| Weight | 701.4 g |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging data | |
| Terminal block included | Yes |
| Package width | 211 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 64 mm |
| Package weight | 946.4 g |
| Certificates | |
| Certification | CE, RoHS, FCC |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 355 mm |
| Master (outer) case length | 345 mm |
| Master (outer) case height | 225 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |

