USB to RS232 Serial Adapter Cable 1 ft Black CE FCC Compatible
USB to RS232 Serial Adapter Cable 1 ft Black CE FCC Compatible
Transform your device connections effortlessly with the StarTech.com USB to RS232 Serial Adapter Cable. Ideal for connecting RS232 serial devices to your USB-enabled laptop or computer, this cable ensures seamless data transfer.
With a lightweight design and compatibility with various operating systems, including Mac OS X 13.0 Ventura, this adapter is perfect for users who need reliable connectivity for their serial devices.
- Length: 1 ft
- Color: Black
- Interface: USB to RS232 DB9
- COM Retention feature
- Certifications: CE, FCC
- Weight: 70 g
- Compatibility: Mac OS X 13.0 Ventura
Available stock: 46
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certification | CE, FCC |
| System requirements | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 13.0 Ventura |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 70 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 97 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Products per master (outer) case | 75 pc(s) |
| Master (outer) case width | 355 mm |
| Master (outer) case length | 385 mm |
| Master (outer) case height | 315 mm |
| Other features | |
| Cable length | 0.3 m |

