Hook and Loop Cable Tie 25ft Adjustable Nylon Yellow Reusable
Hook and Loop Cable Tie 25ft Adjustable Nylon Yellow Reusable
Keep your cables organized with the StarTech.com Hook and Loop Cable Tie. Ideal for home and office use, these reusable cable management straps allow you to customize the length you need and ensure messy cords are neatly secured.
Designed to withstand a wide range of temperatures, this durable nylon tie is perfect for both indoor and outdoor applications. Its self-gripping design promotes easy use and versatility, making it a go-to solution for any cable management needs.
- Length: 25ft (7600mm)
- Material: Durable Nylon
- Color: Yellow
- Temperature Range: -10 to 80 °C
- Width: 19mm
- Reusable and adjustable for custom lengths
- Self-gripping for hassle-free cable management
Available stock: 127
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Type | Hook & loop cable tie |
| Product colour | Yellow |
| Material | Nylon |
| Identification tag | No |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS, CE |
| Weight & dimensions | |
| Length | 7600 mm |
| Width | 19 mm |
| Thickness | 2.4 mm |
| Weight | 127.2 g |
| Package width | 214 mm |
| Package depth | 187 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 136.3 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 39239000 |
| Master (outer) case width | 530 mm |
| Master (outer) case length | 520 mm |
| Master (outer) case height | 550 mm |
| Products per master (outer) case | 200 pc(s) |

