HDMI to DVI-D Cable Adapter 25 ft Male-Male StarTech.com
HDMI to DVI-D Cable Adapter 25 ft Male-Male StarTech.com
Enhance your connectivity with the StarTech.com HDMI to DVI-D Video Cable Adapter. This reliable 25 ft cable enables seamless connectivity between HDMI and DVI devices, making it ideal for your home or office setup.
Perfect for connecting devices such as monitors, projectors, and televisions, this adapter ensures a stable transmission of high-quality video signals. Enjoy crystal-clear images and vibrant colors with ease.
- Length: 25 ft (7.6 m)
- Type: HDMI to DVI-D cable
- Connections: Male to Male
- Usage: Straight connection for a reliable interface
Available stock: 19
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable length | 7.6 m |
| Connector 1 | HDMI |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 24 |
| Cable shielding | Aluminium mylar foil |
| Connector gender | Male/Male |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 900 g |
| Width | 395 mm |
| Depth | 7600 mm |
| Height | 16 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 255 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package weight | 918 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |

