2.5 Inch Anti-Static Hard Drive Protector Case 3-Pack Black Sleeve
2.5 Inch Anti-Static Hard Drive Protector Case 3-Pack Black Sleeve
Keep your essential hard drives safe with the StarTech.com Anti-Static Hard Drive Protector Case. Ideal for anyone needing organized and secure storage solutions for their 2.5 inch drives.
This protective sleeve case offers a universal design, ensuring compatibility with most 2.5-inch hard drives. The anti-static properties safeguard your devices from static damage, giving you peace of mind wherever you go.
- Compatible with standard 2.5-inch hard drives
- Pack of 3 protective sleeve cases
- Constructed from durable plastic
- Static proof design protects your drives
- Universal fit for versatile use
- Color: Black
Available stock: 681
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Design | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 2.5" |
| Case type | Sleeve case |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Number of devices supported | 1 |
| Brand compatibility | Universal |
| Protection features | Static proof |
| Weight & dimensions | |
| Width | 82 mm |
| Depth | 105 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 106 g |
| Packaging data | |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 395 mm |
| Package height | 17 mm |
| Package weight | 115 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Other features | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

