SFP+ Transceiver Module Compatible with Juniper EX-SFP-10GE-LR 10GBASE-LR 10km
SFP+ Transceiver Module Compatible with Juniper EX-SFP-10GE-LR 10GBASE-LR 10km
Enhance your network connectivity with this SFP+ transceiver module compatible with the Juniper EX-SFP-10GE-LR. Ideal for businesses looking to achieve high-speed data transfer over long distances.
With a 10GBASE-LR design, this optic transceiver is designed for use in single-mode fiber (SMF) environments, providing reliable performance over distances up to 10 kilometers. Perfect for enterprise-level networking, this module ensures your data communications remain fast and efficient.
- Type: SFP+ Transceiver Module
- Compatibility: Juniper EX-SFP-10GE-LR
- Data Rate: 10 Gbps (10000 Mbit/s)
- Distance: Up to 10 km
- Wavelength: 1310nm
- Form Factor: LC Connector
- Single Mode Fiber (SMF)
- DDM (Digital Diagnostic Monitoring) Supported
Available stock: 163
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver standard | LR |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Networking standards | IEEE 802.3ae |
| Duplex system | Full |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Aluminium |
| Hot-Plug support | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 2104865 h |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 1.2 W |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC, UR |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 13.9 mm |
| Depth | 58.4 mm |
| Height | 12.6 mm |
| Weight | 21 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 119 mm |
| Package depth | 93 mm |
| Package height | 34 mm |
| Package weight | 50 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 347 mm |
| Master (outer) case length | 408 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Master (outer) case height | 355 mm |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |
| Country of origin | China |

