Gigabit Fiber Media Converter 1000Mbps MM LC 550m StarTech.com
Gigabit Fiber Media Converter 1000Mbps MM LC 550m StarTech.com
Enhance your network connectivity with the StarTech.com Gigabit Fiber Media Converter. This high-performance device allows you to easily connect copper Ethernet to fiber using advanced Gigabit technology.
Ideal for extending your network range while maintaining high data transfer speeds, this converter supports distances of up to 550 meters. It's perfect for environments that demand reliable performance and efficient data management.
- Transfer speeds up to 1000Mbps
- Supports distances up to 550 meters
- Compatible with 1000Base-T, 1000Base-LX, 1000Base-SX
- Full and Half Duplex support
- Perfect for connecting copper Ethernet to fiber networks
Available stock: 8
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Network | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 2000 Mbit/s |
| Converter input interface | 1000Base-T |
| Converter output interface | 1000Base-LX, 1000Base-SX |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Duplex system | Full, Half |
| Performance | |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Mean time between failures (MTBF) | 65000 h |
| Features | |
| Internal | No |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | LC |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1 A |
| Power consumption (typical) | 4 W |
| External power adapter | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 620 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 206 mm |
| Package depth | 138 mm |
| Package height | 89 mm |
| Package weight | 774 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 95 x 160 x 20 mm |
| Full duplex | Yes |

