DMS-59 to Dual VGA Video Cable Adapter 0.2m StarTech
DMS-59 to Dual VGA Video Cable Adapter 0.2m StarTech
Connect your devices effortlessly with the StarTech.com DMS-59 to Dual VGA Video Cable Adapter. This reliable adapter allows you to connect dual VGA monitors for a seamless display experience.
Measuring 0.2 meters, this compact adapter is ideal for users who require a straightforward solution for expanding their display setup. Perfect for office environments or home theaters, it ensures a high-quality connection between DMS-59 outputs and VGA inputs.
- Type: DMS-59 to Dual Female VGA Adapter
- Length: 0.2 m
- Connectors: DMS-59 Male to 2 x VGA (D-Sub) Female
- Configuration: Straight male to dual female
Available stock: 14
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable length | 0.2 m |
| Connector 1 | DMS |
| Connector 2 | 2 x VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC, UL, PSE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 119 g |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 290 mm |
| Package height | 16 mm |
| Package weight | 126 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

