8 Inch Nylon Cable Ties Heavy Duty 50lb Tensile Strength Black 1000 Pack
8 Inch Nylon Cable Ties Heavy Duty 50lb Tensile Strength Black 1000 Pack
Organize your cables effortlessly with our 8-inch heavy-duty cable ties. Perfect for home or office use, these nylon self-locking zip ties ensure secure bundling of wires and cables.
With a remarkable tensile strength of 50lb (22kg), these versatile ties can handle a variety of applications, from securing cables to bundling outdoor equipment. Their releasable design allows for easy adjustments while maintaining durability in temperatures ranging from -40 to 85 °C.
- Length: 8 inches (20cm)
- Width: 1/8 inch (4mm)
- Bundle Diameter: 2-1/8 inches (55mm)
- Tensile Strength: 50lb (22kg)
- Material: Nylon, Plastic
- Color: Black
- V2 - 94V-2/UL Listed
- Pack Quantity: 1000
Available stock: 2015
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Type | Releasable cable tie |
| Product colour | Black |
| Material | Nylon, Plastic |
| Maximum bundle diameter | 4 cm |
| Identification tag | No |
| UL 94 flammability standard | V2 |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Length | 5 mm |
| Width | 200 mm |
| Height | 1 mm |
| Package width | 450 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 1.4 kg |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1000 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 39239000 |
| Master (outer) case width | 446 mm |
| Master (outer) case length | 371 mm |
| Master (outer) case height | 433 mm |
| Products per master (outer) case | 16 pc(s) |

