Cable Raceway Coupler 20 Pack White ABS Midway Connectors UL Rated
Cable Raceway Coupler 20 Pack White ABS Midway Connectors UL Rated
Keep your cables organized and neat with the StarTech.com Cable Raceway Coupler. This essential accessory for your cable management system ensures a clean and professional look in your workspace.
Designed for easy installation, these midway connectors seamlessly connect raceway channels, making it ideal for both home and office environments where clean cable management is a priority.
- 20 pack of cable raceway couplers
- Color: White
- Material: ABS synthetics
- Size: 40.3 mm x 13 mm
- UL Rated for safety
- Perfect for wiring duct applications
Available stock: 24
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Cable raceway end caps |
| Product colour | White |
| Material | ABS synthetics |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 40.3 mm |
| Height | 13 mm |
| Weight | 2 g |
| Package depth | 150 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 190 mm |
| Package height | 17 mm |
| Package weight | 190 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 20 pc(s) |
| Master (outer) case length | 371 mm |
| Master (outer) case width | 446 mm |
| Master (outer) case height | 433 mm |
| Products per master (outer) case | 200 pc(s) |

