Cable Organizer 6ft PVC Wall Wire Duct System for Neat Cable Management
Cable Organizer 6ft PVC Wall Wire Duct System for Neat Cable Management
Transform your space with the StarTech.com Cable Organizer, designed to keep your cords and cables neatly hidden and organized. Ideal for home or office use, this cable management system helps you achieve a clean, professional look.
Constructed from durable polyvinyl chloride (PVC), this 6ft raceway is built to last. Featuring adhesive tape for easy installation, it’s perfect for managing both network and power cords. Say goodbye to tangled cables and hello to a tidy environment!
- Length: 6ft (1.8m)
- Width: 1-1/8 inches (32mm)
- Height: 3/4 inches (20mm)
- Material: Polyvinyl Chloride (PVC)
- Color: White
- UL Listed for safety and reliability
Available stock: 296
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: Jun 04 - Jun 08
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Type | Cable tray |
| Product colour | White |
| Material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1830 mm |
| Depth | 32 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 390 g |
| Packaging data | |
| Package width | 1830 mm |
| Package depth | 32 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 390 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Master (outer) case width | 2028 mm |
| Master (outer) case length | 207 mm |
| Master (outer) case height | 218 mm |
| Products per master (outer) case | 35 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |

