CAT6 Ethernet Cable 7ft White 650MHz PoE RJ45 UTP Network Patch Cord
CAT6 Ethernet Cable 7ft White 650MHz PoE RJ45 UTP Network Patch Cord
Upgrade your network with the StarTech.com 7ft CAT6 Ethernet Cable, designed for high-speed connectivity and optimal performance. This durable and reliable cable is perfect for your home or office setup.
Whether you're streaming, gaming, or working remotely, this CAT6 Ethernet cable ensures fast data transfer rates and efficient power delivery. With its molded design and strain relief, you can count on long-lasting use and stable connection.
- Length: 7ft (2.13 meters)
- Bandwidth: 650MHz
- Power Over Ethernet (PoE) support: 100W
- Connector Type: RJ45
- Wiring: UL Certified, TIA compliant
- Type: U/UTP (Unshielded Twisted Pair)
Available stock: 16
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Cable length | 2.13 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Molded cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 91 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 11 mm |
| Package weight | 100 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 375 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |

