CAT6 Ethernet Cable 6ft StarTech 250MHz 100W PoE RJ45 White
CAT6 Ethernet Cable 6ft StarTech 250MHz 100W PoE RJ45 White
Experience fast and reliable internet connectivity with the StarTech.com CAT6 Ethernet Cable. Perfect for connecting your devices to a network, this 6ft cable ensures stable performance for online gaming, streaming, and browsing.
This durable and high-performance Ethernet wire operates at 250MHz with support for 100W PoE, making it ideal for powering devices over the network. Its molded design and strain relief features enhance durability, ensuring a secure connection every time.
- Length: 6ft (1.8m)
- Category: CAT6 Ethernet
- Frequency: 250MHz
- Power over Ethernet (PoE): 100W
- Connector type: RJ45
- Wire type: U/UTP (Unshielded Twisted Pair)
- Color: White
- Individually tested for quality assurance
Available stock: 8
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Molded cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 10 mm |
| Package depth | 199 mm |
| Package height | 211 mm |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 422 mm |
| Master (outer) case length | 371 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 120 pc(s) |

