CAT6 Ethernet Cable 6ft Blue 10 Pack ETL Verified RJ45 Connectors UTP
CAT6 Ethernet Cable 6ft Blue 10 Pack ETL Verified RJ45 Connectors UTP
Enhance your networking experience with the StarTech.com CAT6 Ethernet cable. This 10-pack of 6-foot cables is perfect for connecting your devices to a router or switch, ensuring a reliable and fast connection.
Whether you are setting up a home office or upgrading your network, these cables are ETL verified and built with 24 AWG copper wire for optimal performance. The molded RJ45 connectors provide a secure connection, ideal for both professional and personal use.
- Length: 6 ft (1.82 m)
- Cable type: CAT6 U/UTP
- Connectors: Molded RJ45
- Wire gauge: 24 AWG
- Color: Blue
- Pack size: 10 cables
Available stock: 28
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Cable length | 1.82 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Molded cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 11.6 mm |
| Height | 8.2 mm |
| Weight | 80 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 254 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 900 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case length | 410 mm |
| Master (outer) case height | 280 mm |
| Products per master (outer) case | 15 pc(s) |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |

