25ft CAT6 Ethernet Cable Black 250MHz 100W PoE RJ45 Molded Network Patch Cord
25ft CAT6 Ethernet Cable Black 250MHz 100W PoE RJ45 Molded Network Patch Cord
Enhance your network connectivity with the 25ft CAT6 Ethernet Cable by StarTech.com. Ideal for home or office use, this cable ensures stable and fast data transmission for all your networking needs.
This durable network patch cord is capable of supporting Power over Ethernet (PoE) and is individually tested for reliability. Whether you’re setting up a new workstation or expanding your existing network, this cable provides high performance with a sleek design.
- Length: 25ft (7.62m)
- Category: CAT6
- Bandwidth: 250MHz
- Power over Ethernet (PoE) support: 100W
- Connector Type: RJ45 U/UTP
- Strain relief for added durability
Available stock: 77
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 7.62 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Molded cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 38 mm |
| Package depth | 199 mm |
| Package height | 211 mm |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |

