CAT6 Ethernet Cable 1ft Blue 10 Pack ETL Verified U/UTP 24 AWG
CAT6 Ethernet Cable 1ft Blue 10 Pack ETL Verified U/UTP 24 AWG
Connect your devices with reliable speed and performance using the StarTech.com CAT6 Ethernet cable. This 1 ft. patch cord is perfect for creating a clean, organized networking setup in your home or office.
Designed for superior performance, this ETL verified cable supports high-speed data transfer and is equipped with molded RJ45 connectors for easy and secure connections. Ideal for both personal and professional use, this cable set is perfect for people looking to enhance their network connections.
- Length: 1 ft. (0.305 m)
- Cable Type: CAT6 U/UTP
- Connector Type: RJ-45
- Wire Gauge: 24 AWG Copper Wire
- Ten cables per pack
- Color: Blue
Available stock: 27
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Cable length | 0.305 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 11.6 mm |
| Height | 8.2 mm |
| Weight | 20 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 205 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |

