10ft CAT6 Ethernet Cable StarTech.com 250MHz Gigabit RJ45 UTP White
10ft CAT6 Ethernet Cable StarTech.com 250MHz Gigabit RJ45 UTP White
Enhance your networking experience with the StarTech.com 10ft CAT6 Ethernet Cable. Designed to deliver high-speed connectivity, this cable is perfect for connecting your devices in an office or home environment.
Featuring a bandwidth of 250MHz and support for 100W Power over Ethernet (PoE), this cable ensures reliable performance for fast data transmission. Whether you're gaming, streaming, or working from home, you can count on this sturdy and effective patch cord to meet your networking needs.
- Length: 10ft (3.05m)
- Type: CAT6 U/UTP Ethernet Cable
- Bandwidth: 250MHz
- Connector Type: RJ45 on both ends
- Features strain relief and is individually tested for quality
- Color: White
Available stock: 102
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Cable length | 3.05 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Molded cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 133 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 18 mm |
| Package weight | 142 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |

