CAT6 Ethernet Cable 10ft Black 650MHz 100W PoE U/UTP RJ45
CAT6 Ethernet Cable 10ft Black 650MHz 100W PoE U/UTP RJ45
Upgrade your network performance with the StarTech.com 10ft CAT6 Ethernet Cable. Ideal for high-speed internet connections, you can count on this reliable cable to deliver exceptional data transmission in your home or office.
Designed for optimal performance, this Ethernet cable supports 650MHz bandwidth and provides up to 100W Power over Ethernet (PoE). Its molded design with strain relief ensures durability, while the UL certified wiring guarantees quality and reliability.
- Length: 10 feet
- Type: CAT6 Ethernet Cable
- Bandwidth: 650MHz
- Power: 100W PoE support
- Wiring Certification: UL Certified
- Connector Type: RJ45
- Color: Black
Available stock: 141
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 3 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Frequency | 650 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Molded cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, ERL, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 128 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 19 mm |
| Package weight | 137 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |

