24-Port 1U Rackmount Cat 6 Patch Panel RJ-45 Black
24-Port 1U Rackmount Cat 6 Patch Panel RJ-45 Black
Transform your network setup with the StarTech.com 24-Port 1U Rackmount Cat 6 Patch Panel. Designed for efficiency and organization, this panel simplifies your cabling while ensuring a reliable Ethernet connection.
This patch panel is ideal for both home and office environments, providing a structured solution for your networking needs. Its 1U rackmount size allows for seamless integration into your existing rack systems.
- 24 RJ-45 ports
- 1U rackmount design
- Compatible with Cat 6 cables
- Color: Black
- Compliance: RoHS, CE, ETL, UL
Available stock: 55
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Network | |
|---|---|
| Ports quantity | 24 |
| Connector(s) | RJ-45 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Mounting | Rack mounting |
| Rack capacity | 1U |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, ETl, UL |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 65% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 483 mm |
| Height | 34 mm |
| Depth | 44 mm |
| Weight | 581 g |
| Packaging data | |
| Package width | 55 mm |
| Package depth | 490 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package weight | 678 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85371098 |

