CAT6a Ethernet Cable 1ft Snagless 10Gbps Shielded RJ45 PoE
CAT6a Ethernet Cable 1ft Snagless 10Gbps Shielded RJ45 PoE
Upgrade your network with the StarTech.com 1ft CAT6a Ethernet Cable. This snagless, shielded patch cord is ideal for high-speed data transfer and is perfect for connecting your devices reliably.
Whether you're setting up a home office or enhancing your existing network, this 10 Gigabit Ethernet cable offers outstanding performance for both data and Power over Ethernet (PoE) applications. Its gray design complements any environment while ensuring a stable connection.
- Length: 1ft (0.3 m)
- Category: Cat6a U/FTP (Shielded Twisted Pair)
- Speed: 10 Gigabit Ethernet (10GbE)
- Connector Type: RJ-45 (both ends)
- Wiring: UL Certified and Fluke Tested
- Features: Snagless design and strain relief
- Power over Ethernet: Supports 100W PoE
Available stock: 228
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Cable length | 0.3 m |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| Cable rating | CMG (CM) |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| AWG wire size | 26 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 500 MHz |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | REACH, CE |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 34 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 10 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 34 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 250 pc(s) |

