StarTech 2-Port Dual-Monitor DisplayPort KVM Switch 4K 60Hz USB-A
StarTech 2-Port Dual-Monitor DisplayPort KVM Switch 4K 60Hz USB-A
Take control of multiple computers with ease using the StarTech 2-Port Dual-Monitor DisplayPort KVM Switch. With this KVM switch, you can effortlessly manage two PCs using a single keyboard, monitor, and mouse.
Ideal for professionals and gamers alike, this compact KVM switch supports stunning 4K Ultra HD resolution at 60Hz for a crystal-clear display. The included integrated cables simplify setup, making it perfect for any workspace.
- Supports dual monitors with DisplayPort connections
- 4K resolution at 60Hz for stunning visuals
- Compact design with 1.5m integrated USB-A, DisplayPort, and audio cables
- Bus powered for convenience — no external power adapter needed
- Remote push-button and hotkey switching for easy control
- Resolution: 4096 x 2160 pixels
- Color: Black
Available stock: 78
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Number of computers controlled | 2 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | DisplayPort |
| DisplayPorts quantity | 4 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Console ports | 3.5mm headphone, 3.5mm mic, DisplayPort, USB A |
| Console USB ports quantity | 2 |
| Console DisplayPorts ports quantity | 2 |
| USB version | 2.0 |
| Audio connections | Yes |
| Headphone outputs | 2 |
| Number of microphone inputs | 2 |
| Performance | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Video bandwidth | 60 Hz |
| Data transfer rate (max) | 0.48 Gbit/s |
| Scan interval | 10,20,30,40,50,60 s |
| Chipset | SN8P2202SG |
| Audio channels | 2.0 |
| Design | |
| Rack mounting | No |
| Product colour | Black |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Cable length | 1.5 m |
| LED indicators | Yes |
| Push button | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 419293 h |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Power source | USB |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 90 mm |
| Depth | 125 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 600 g |
| Packaging data | |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 700 g |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Other features | |
| Display resolution at frequency | 4096x2160 @60Hz 3840x2160 @60Hz 5120x1440 @60Hz 3440x1440 @60Hz 2560x1440 @60Hz 2560x1080 @60Hz 1920x1200 @60Hz 1920x1080 @60Hz |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 440 mm |
| Master (outer) case length | 320 mm |
| Master (outer) case height | 345 mm |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |

