1000BASE-T SFP Module StarTech 1GE Gigabit Ethernet RJ45 100m
1000BASE-T SFP Module StarTech 1GE Gigabit Ethernet RJ45 100m
Enhance your network connectivity with the StarTech.com BRSFP-1GECOPR compatible SFP module, ideal for delivering reliable Gigabit Ethernet connections.
This durable transceiver module allows you to seamlessly connect your devices over a distance of up to 100 meters, ensuring efficient data transfers and robust performance for your networking needs.
- Type: SFP Module
- Speed: 1GE Gigabit Ethernet
- Connection: RJ45 for Cat6/Cat5e
- Distance: Up to 100m
- Data Rate: 1250 Mbit/s
- Standard: IEEE 802.3
Available stock: 109
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Copper |
| Maximum data transfer rate | 1250 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3 |
| Duplex system | Full |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | No |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Hot-swap | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 510469759 h |
| Brand compatibility | Brocade |
| Compatible products | BRSFP-1GECOPR |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC, UR, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Width | 68 mm |
| Depth | 13.7 mm |
| Height | 13.8 mm |
| Weight | 15 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 31 mm |
| Package weight | 50 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 90 mm |
| Master (outer) case length | 115 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Master (outer) case height | 31 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |

