Dual Monitor Mount Stand VESA Compatible 32 Inch Display Articulating Arm Black
Dual Monitor Mount Stand VESA Compatible 32 Inch Display Articulating Arm Black
Transform your workspace with the StarTech.com Dual Monitor Mount, designed for up to 32-inch displays. This ergonomic desk mount allows you to optimize your productivity and create a more comfortable viewing experience.
Ideal for professionals, gamers, and anyone looking to enhance their desk setup, this versatile mount features height adjustment, tilt, swivel, and rotation capabilities. Easily attach it using its desk clamp or grommet option for effortless installation and flexibility.
- Compatible with VESA 100 x 100 mm
- Supports up to 16 kg (35.3 lbs) total weight
- Height adjustable up to 81.3 cm (32 inches)
- Ergonomic design with tilt, swivel, and rotation features
- Black color finish
Available stock: 59
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 16 kg |
| Number of displays supported | 2 |
| Maximum screen size | 81.3 cm (32") |
| Mounting | Clamp |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Extension arm (max) | 39.9 cm |
| Desk thickness (min) | 1 cm |
| Desk thickness (max) | 8.8 cm |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -45 - 45° |
| Swivel angle range | -90 - 90° |
| Angle of rotation | 360° |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 965 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 548 mm |
| Weight | 4.25 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 250 mm |
| Package depth | 450 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 4.25 kg |
| Packaging content | |
| Wrench included | Yes |
| Wrench type | Hexagonal wrench |
| Clamp included | Yes |
| Number of cable clips | 2 |
| Number of screws | 37 |
| Number of washers included | 8 |
| Number of spacers included | 16 |
| Grommet base plate included | Yes |
| Grommet plate included | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | REACH, CE |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 250 mm |
| Master (outer) case length | 450 mm |
| Master (outer) case height | 135 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |

