10G AOC Fiber Optic Cable 3m SFP+ to SFP+ Active Optical
10G AOC Fiber Optic Cable 3m SFP+ to SFP+ Active Optical
Enhance your network connectivity with the StarTech.com 10G AOC Fiber Optic Cable. This high-performance cable is ideal for maintaining fast and reliable connections over long distances.
Designed for seamless integration with SFP+ ports, this 3-meter active optical cable supports 10GbE and is perfect for data centers and high-speed networking applications.
- Type: Active Optical Cable (AOC)
- Length: 3 meters (9.84 feet)
- Speed: 10 Gbps
- Connector Type: SFP+ to SFP+
Available stock: 3
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Aqua colour |
| Full duplex | Yes |
| Wavelengths supported | 850 nm |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Brand compatibility | Dell |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Certification | CE, FCC, UL |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 64 g |
| Packaging data | |
| Package width | 247 mm |
| Package depth | 324 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 90 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 247 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| Master (outer) case length | 324 mm |
| Master (outer) case height | 100 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |

