Ergonomic Adjustable Laptop Stand Silver Aluminum Portable 22lb Capacity
Ergonomic Adjustable Laptop Stand Silver Aluminum Portable 22lb Capacity
Transform your workspace with the Ergonomic Adjustable Laptop Stand from StarTech.com. Perfect for enhancing your posture while you work, this stand allows you to elevate your laptop to a comfortable height, reducing neck strain and promoting better productivity.
Designed for versatility and ease of use, this aluminum laptop stand is portable, foldable, and supports laptops weighing up to 22 pounds (10 kg). Its adjustable height ranges from 33.2mm to 120mm, making it ideal for various seating arrangements.
- Material: Aluminum
- Color: Silver
- Weight Capacity: Supports up to 22lb (10kg)
- Height Adjustment: 33.2 - 120 mm
- Stand Size: 226 mm
- Portability: Foldable and easy to carry
Available stock: 52
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop stand |
| Product colour | Silver |
| Material | Aluminium |
| Number of devices supported | 1 |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Ergonomics | |
| Foldable | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 33.2 - 120 mm |
| Weight & dimensions | |
| Width | 226 mm |
| Depth | 269 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 700 g |
| Packaging data | |
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 900 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 290 mm |
| Master (outer) case length | 620 mm |
| Master (outer) case height | 490 mm |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |

