Fibre Optic Cable 1m LC/UPC to SC/UPC OM3 Multimode 100G
Fibre Optic Cable 1m LC/UPC to SC/UPC OM3 Multimode 100G
Upgrade your network with this reliable 1m (3ft) LC/UPC to SC/UPC OM3 multimode fiber optic cable that provides full duplex connectivity for high-speed data transfer.
Designed for minimal signal loss, this low insertion loss fiber jumper cord is ideal for data centers and networking environments that require optimal performance. Perfect for use in high-speed 100G applications.
- Length: 1m (3ft)
- Connector Types: LC/UPC to SC/UPC
- Type: OM3 Multimode Fiber
- Performance: 100G
- Insertion Loss: Low
- Fiber Diameter: 50/125µm
- Features: LSZH (Low Smoke Zero Halogen)
Available stock: 475
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1 m |
| Fibre optic type | OM3 |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | SC |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Turquoise |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Wavelengths supported | 850 nm |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 3 mm |
| Weight | 26 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 26 mm |
| Package weight | 35 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 352 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
| Master (outer) case length | 478 mm |
| Master (outer) case height | 314 mm |
| Products per master (outer) case | 320 pc(s) |

