Fiber Optic Cable 5m LC/ST Multimode Duplex OM2 50/125 LSZH
Fiber Optic Cable 5m LC/ST Multimode Duplex OM2 50/125 LSZH
Upgrade your network with the StarTech.com 5m Fiber Optic Cable, designed for high-speed data transfer and superior signal quality.
This durable fiber jumper cord is ideal for connecting devices in data centers, server rooms, or office environments, providing a reliable connection between switches, routers, and other network devices.
- Length: 5 meters
- Type: Multimode Duplex
- Core Size: 50/125 micron
- Connector Types: LC and ST
- LSZH (Low Smoke Zero Halogen) for safety
- OM2 compliant for optimal performance
Available stock: 5
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 5 m |
| Fibre optic type | OM2 |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | ST |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Red |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Certification | CE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 76 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 100 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |

