Fiber Optic Cable 1m OM4 Multimode 100G LC/UPC Low Insertion Loss
Fiber Optic Cable 1m OM4 Multimode 100G LC/UPC Low Insertion Loss
Enhance your network performance with the StarTech.com 1m OM4 Multimode Fiber Optic Cable. Ideal for high-speed data transfer, this fiber jumper cord ensures minimal signal loss, making it the perfect solution for data centers and other high-demand environments.
Designed with a 50/125µm low-loss multimode fiber, this LC to LC fiber optic cable achieves speeds up to 100G. Its LSZH (Low Smoke Zero Halogen) construction ensures safety and compliance in sensitive areas. Whether you're connecting network devices or expanding your data center, this cable delivers reliability.
- Length: 1 meter (3 feet)
- Connector: LC/UPC to LC/UPC
- Type: OM4 Multimode Fiber
- Core: 50/125µm
- Speed: Up to 100G
- Low Insertion Loss for enhanced performance
- LSZH Fiber for safety compliance
Available stock: 1746
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1 m |
| Fibre optic type | OM4 |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Aqua colour |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Wavelengths supported | 850 nm |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 28 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 12 mm |
| Package weight | 28 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |

