USB 3.0 Internal Multi-Card Reader UHS-II Support Black
USB 3.0 Internal Multi-Card Reader UHS-II Support Black
Are you looking for a versatile solution to streamline your digital data transfers? The StarTech.com USB 3.0 Internal Multi-Card Reader offers fast and convenient access to various memory card formats, making it ideal for photographers and tech enthusiasts.
This card reader is designed to support UHS-II technology, ensuring rapid data speeds and compatibility with common memory formats, so you can manage your files with ease.
- Interface: USB 3.0
- Supports UHS-II for faster data transfer
- Compatible with CF, Memory Stick (MS), MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MiniSD, MMC, MS Duo, MS Micro (M2)
- Speed: Up to 5000 Mbit/s
- Color: Black with a metallic finish
- Material: Plastic and Steel
- Certifications: CE, FCC, RoHS, TAA, REACH
Available stock: 27
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Compatible memory cards | CF, Memory Stick (MS), MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MiniSD, MMC, MS Duo, MS Micro (M2), MS PRO, MS PRO Duo, MS Pro-HG Duo, MSXC, SD, SDHC, SDXC |
| Internal | No |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black, Metallic |
| Housing material | Plastic, Steel |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Power |
| Certification | CE, FCC, RoHS. TAA, REACH |
| Ports & interfaces | |
| Interface | IDC |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100 mm |
| Depth | 118 mm |
| Height | 24 mm |
| Weight | 250 g |
| Packaging data | |
| Package width | 138 mm |
| Package depth | 165 mm |
| Package height | 43 mm |
| Package weight | 312 g |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Screws included | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 85% |
| Technical details | |
| Chipset | Realtek - RTS5321 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Master (outer) case width | 333 mm |
| Master (outer) case length | 451 mm |
| Master (outer) case height | 336 mm |

