USB 2.0 A to Micro-B Cable 1m Male/Male White StarTech
USB 2.0 A to Micro-B Cable 1m Male/Male White StarTech
Enhance your connectivity with the StarTech.com 1m USB 2.0 A to Micro-B cable. Perfect for charging and syncing your devices, this cable ensures a reliable connection every time.
Whether you need to connect your smartphone, tablet, or other Micro USB devices, this durable white cable is ideal for both home and office use, making your daily tasks easier and more efficient.
- Length: 1 meter
- Type: USB 2.0 A to Micro-B cable
- Connector Type: Male/Male
- Color: White
Available stock: 6
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Weight | 22 g |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 6 mm |
| Package weight | 21 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

