17 Inch 16:10 Privacy Screen Filter Anti-Glare Anti-Blue Light
17 Inch 16:10 Privacy Screen Filter Anti-Glare Anti-Blue Light
Protect your sensitive information with the StarTech.com 17-inch privacy screen filter, designed for laptops. Perfect for those who work in public spaces, this filter ensures that only you can see what's on your screen while blocking out unwanted views.
The flip-up design allows for easier access to your display, while the anti-glare and anti-blue light features help reduce eye strain. Ideal for professionals and students alike, this screen filter creates a secure workspace anywhere you go.
- Screen Size: 17 inches
- Aspect Ratio: 16:10
- View Angle: +/- 30 degrees
- Weight: 100 g
- Features: Flip-up, Anti-glare, Anti-blue light
Available stock: 5
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Design | |
|---|---|
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Suitable for | Laptop |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Screen size HxW | 230 x 368 mm |
| Filter colour | Black |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black, Transparent |
| Features | |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-glare, Privacy |
| Display types supported | LCD |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Limits viewing angle | 30° |
| Light transmission | 60% |
| Cleaning cloth | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Storage folder | Yes |
| Installation type | Flip attach + Attachment strip + Slide mount tab |
| Reduces blue light up to | 51% |
| Blue light filter | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 460 mm |
| Package height | 5 mm |
| Package weight | 308 g |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 480 mm |
| Master (outer) case height | 170 mm |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |

