15.6 Inch Laptop Privacy Screen Reversible Filter Anti-Glare
15.6 Inch Laptop Privacy Screen Reversible Filter Anti-Glare
Protect your sensitive information with the StarTech.com 15.6-inch Laptop Privacy Screen. Ideal for use in public spaces, this privacy filter ensures that your on-screen data remains confidential, preventing prying eyes from viewing your display.
This reversible filter features enhanced privacy, providing a clear view from the front and a darkened view from the side at a +/- 30-degree angle. Its removable design allows for easy installation and portability, making it perfect for professionals on the go.
- Size: 15.6 inches (39.6 cm)
- Aspect Ratio: 16:9
- Frameless design for seamless fit
- Glossy and matte finish options
- Anti-glare technology for reduced reflections
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Design | |
|---|---|
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Suitable for | Laptop |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Gold |
| Reversibility | Gold-to-Black |
| Material | Plastic |
| Features | |
| Display filter features | Anti-glare, Privacy |
| Display types supported | LCD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Limits viewing angle | 30° |
| Light transmission | 60% |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Cleaning cloth | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Storage folder | Yes |
| Installation type | Adhesive strip + Slide mount tab |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Reduces blue light up to | 51% |
| Blue light filter | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Weight & dimensions | |
| Width | 345 mm |
| Depth | 194 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package height | 6 mm |
| Package weight | 172 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 440 mm |
| Master (outer) case length | 280 mm |
| Master (outer) case height | 200 mm |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |

